A PhD-értekezés formai követelményei
A PhD-értekezés (disszertáció) formai követelményeit részben jogszabályok, részben egyetemi szabályzatok, részben pedig a szokások és egyetemi hagyományok határozzák meg. Az alábbiakban az első két területről származó szabályokat gyűjtöttük össze.
A. Jogszabályok
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény
53/A. § (1) A doktori értekezés – és annak tézisei – mindenki számára nyilvános. A nyilvánosságra hozatal legfeljebb a szabadalmi illetve oltalmi bejelentés közzétételének időpontjáig elhalasztható. A doktori értekezés és tézisei elektronikus, illetve nyomtatott formában való nyilvántartásáról és teljes terjedelmű nyilvánosságra hozataláról a doktori fokozatot odaítélő felsőoktatási intézmény gondoskodik, oly módon, hogy a doktori értekezés és tézisei egy nyomtatott és egy elektronikus adathordozón rögzített példányát a felsőoktatási intézmény központi könyvtárában, katalogizálva elhelyezi.
(2) A doktori értekezést és téziseit elektronikus formában az Adatbázisban, az általánosan elfogadott nemzetközi gyakorlatnak megfelelő (DOI) azonosítóval ellátva, mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni.
(3) Szabadalmi, oltalmi eljárással érintett doktori értekezés esetén a doktori értekezés és a doktori tézisek nyilvánosságra hozatala az értekezést benyújtó kérelmére, a bírálóbizottság támogató véleménye alapján és a doktori tanács jóváhagyásával, legfeljebb a szabadalom, oltalom bejegyzésének időpontjáig elhalasztható. Nemzetbiztonsági okból minősített adatot tartalmazó doktori értekezést és doktori téziseit a minősítés időtartamának letelte után kell nyilvánosságra hozni.
Doktori (Ph.D.) értekezés a Barcelonai Egyetemen
A doktori iskolákról [és] a doktori eljárások [...] rendjéről szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet
13. §
(6) bek.: […] A doktori értekezés címlapján a témavezető vagy a témavezetők nevét egyértelműen fel kell tüntetni.
Doktori (Ph.D.) értekezés a prágai Károly Egyetemen
B. Egyetemi szabályzatok
[Egyetemi] Doktori Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat
(a 2020/2021-es tanévben és azt követően doktorandusz jogviszonyt létesítettek esetében)
4. sz. melléklet:
Az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola Tanulmányi- és Vizsgaszabályzata
3. § [A disszertációval kapcsolatos különös rendelkezések]
(1) A doktori értekezés a kutatás célkitűzéseit, új tudományos eredményeit (szakmai alkotásának leírását, szakirodalmi ismereteit, kutatási vagy alkotó módszereit) bemutató, összefoglaló jellegű munka, amely magyarul vagy a TDT által engedélyezett idegen nyelven írható. A doktori értekezés bizonyítja, hogy a szerzője képes a doktori fokozat követelményeihez mért tudományos feladat önálló megoldására. Társszerzőségben nem lehet disszertációt készíteni. A szerzőnek a benyújtáskor nyilatkoznia kell arról, hogy a disszertáció saját munkája.
(2) A doktori értekezés címoldalán fel kell tüntetni a szerző nevét, a doktori értekezés címét, a doktori iskola nevét, a doktori téma címét, a doktori témavezető nevét, valamint a készítés helyét és idejét. A doktori értekezés részét képezi a doktori témavezető legfeljebb három oldal terjedelmű ajánlása, a tartalomjegyzék, a legfeljebb két-két oldal terjedelmű magyar és angol nyelvű összefoglaló, valamint a felhasznált irodalom jegyzéke. A doktori értekezéshez melléklet és függelék tartozhat.
(3) A doktori értekezés terjedelme minimum 12, maximum 20 szerzői ív (480 000 - 600 000 n), a maximális karakterszámtól a TDT engedélyével – indokolt esetben – el lehet térni. A minimum 12 szerzői íves terjedelemtől eltérni nem lehet.
(4) A doktori értekezés benyújtásakor a doktorjelölt írásban nyilatkozik arról, hogy értekezését korábban más intézményben nem nyújtotta be, és azt nem utasították el.
(5) A doktori értekezést a nyilvános vitára három bekötött példányban kell benyújtani a doktori iskola titkáránál. A három bekötött példányon túl még annyi példányt köteles benyújtani, hogy az értekezés a kari könyvtárban közzétehető és a bírálóbizottság minden tagjának kiküldhető legyen. Ezeket a példányokat nem szükséges beköttetni.
(6) A doktori értekezéshez mellékelni kell az értekezés téziseit magyar nyelven harminc, angol nyelven tíz példányban. A tézisek A/5 formátumban készülnek füzetszerűen összekötve. A tézisfüzeteket munkahelyi vitára három példányban a doktori iskolához kell benyújtani, illetve a meghívottak számának megfelelően a tanszékre leadni. A doktori értekezés tézisei tartalmazzák:
a) az I. részben a kitűzött kutatási feladat rövid összefoglalását,
b) a II. részben az anyaggyűjtés módszereit, a források feltárását, illetőleg felhasználását,
c) a III. részben a tudományos eredmények rövid összefoglalását, azok hasznosítását, illetve a hasznosítás lehetőségeit. Hasznosítás lehet: az eredmények közvetlen vagy közvetett gyakorlati alkalmazása, illetőleg a tudományág belső fejlődésének elősegítése, vagy más tudományág új ismeretekkel való gyarapítása,
d) a IV. részben a munka témaköréből készült publikációk jegyzékét.
(7) A doktori értekezés egészét, valamint annak magyar és angol nyelvű téziseit elektronikus módon is be kell nyújtani.
Doktori (Ph.D.) értekezés egy angol egyetemen (illusztráció)
C. Szokások és egyetemi hagyományok
A szokások és egyetemi hagyományok által meghatározott formai követelményeket – például:
- a disszertáció belső címlapjának (fentieken túli) szövege és tipográfiája,
- a tartalomjegyzék szerkesztési módja,
- az értekezés célszerű tagolása és fejezetcímei,
- az alkalmazandó hivatkozási rendszer és annak részletes szabályai,
- a Szakirodalom / Felhasznált / Hivatkozott szakirodalom adattartalma és összeállításának módja,
- a kiegészítő adatok (rövidítésjegyzék, névmutató, tárgymutató) szükségessége vagy szükségtelensége,
- ábrák, táblázatok, diagrammok, esetleg képek elhelyezésének módja,
- a lapok számozása és nyomtatásának módja,
- a disszertáció kötése és a bekötött dolgozat külső fedlapjának szövege,
stb. – a doktoranduszokok irányában a témavezetők közvetítik. Ezekről szükség esetén a Doktori Iskola tisztségviselői - vezetője és titkára -, valamint oktatói is szívesen adnak tájékoztatást a hallgatóknak.
A disszertáció születése - Két elképzelés
Rembrandt van Rijn műhelye: Fiatal tudós és tanára. 1629/30.
The J. Paul Getty Museum, Los Angeles (olaj, vászon, 104.6 × 88.9 cm). Forrás: Google Art Project
Jorge Cham karikatúrája. 2009.
Forrás: PhDComics. Copyright: Jorge Cham 2009